Транспорт на стоки с контейнери (FCL)
ДЕСПРЕД АД предлага транспорт с контейнери по море. В зависимост от спецификата на товарите – тегло, обем, размери и температурни изисквания използваме различни типове контейнери (20’,40’, хладилни, танк, open top), както и друго специализирано оборудване.
Съобразно крайната дестинация и изискванията за срок на доставка, организираме транспорт на контейнери (FCL) през пристанища Бургас, Варна, Солун и Пирея, както и алтернативни европейски пристанища.
Освен морския транспорт осигуряваме и всики съпътстващи услуги съобразно Вашите нужди – обезпечение на транзитни операции, митническо обслужване, консолидация, контейнеризация и деконтейнеризация, претоварни операции, доставка до врата.
Наберете сега + 359 2 4513800 или
Наберете сега + 359 2 4513800 или
Предимства на контейнерния транспорт (FCL)
Транспортът на цели контейнери (FCL) е най-бюджетното решение. Транзитното време обичайно е по-дълго, но морският транспорт остава най-конкурентен спрямо алтернативните – железопътен, автомобилен и въздушен транспорт.
При транспорт с цели контейнери (FCL) се минимизира възможността за повреда на Вашите стоки, тъй като пътуват с една транспортна опаковка до крайния получател, без манипулации върху товара.
Това е един от малкото видове транспорт, който позволява смяна на собствеността на стоката, докато пътува.
Вижте повече:
Транспорт на стоки в глобалния свят
През последните десетилетия пазарът става все по-глобален и транспортът на стоки е важно звено в развитието на модерната икономика. Днес границите не са това, което бяха и благодарение на по-лесния транспорт на стоки имаме достъп до неща, които се произвеждат в другия край на света и това вече не е нещо необичайно или екзотично. Благодарение на все по-големите възможности за транспорт на стоки бързо и изгодно на големи разстояния, днес можем да сложим на трапезата си храни от далечни дестинации, да носим дрехи, произведени в цял свят, да ползваме в дома си уреди, мебели или други принадлежности от всяка точка на света. Транспортът на стоки е превозът на различни товари на близки или далечни разстояния, което може да се извършва по различни начини – по въздух, море или суша, с кола, влак, бус, камион, самолет или друго транспортно средство. Лесният и бърз транспорт на стоки през последните години помага на много търговци и производители да стъпят на нови пазари, да развият и популяризират своите стоки и услуги. Благодарение на достъпния транспорт на стоки днес сме толкова заобиколени от неща, произведени в чужбина, че това дори не ни прави впечатление. Какви са основните начини за транспорт на стоки, какви съвети трябва да спазвате, ако искате да ползвате тази услуга и какви са предимствата да изберете професионална компания, занимаваща се с транспорт на стоки, ще научите в следващите редове.
Кой е най-подходящият начин за транспорт на стоки
Както се досещате, няма универсален отговор на въпроса кой е най-добрият начин за транспорт на стоки. Методът, който ще изберете за транспорт на стоки трябва да бъде съобразен с разстоянието, на което искате да изпратите стоката, времето, за което искате да я доставите, нейния размер и тегло. Спешността на пратката и това дали тя изисква специални условия също е важна при избора на метода за транспорт на стоки – дали се изискват специални температурни условия, дали стоката е чуплива или деликатна, дали изисква специфичен начин за съхранение или опаковане.
Транспорт на стоки по вода
Според статистиките транспортът на стоки по вода заема най-голям дял в световната търговия – близо 90%. Транспортът на стоки по море или океан се използва за по-обемни и тежки неща, които не могат да бъдат превозени по друг начин. Друго предимство на транспорта на стоки по вода е най-ниската цена. Транспортът на стоки по вода има едни недостатък – че придвижването е по-бавно и изисква по-дълъг период. Транспортът на стоки по вода става с товарни кораби. Товарите се слагат в контейнери или се превозват насипно в специализирани кораба според вида товар. Транспортът на стоки по вода се използва за разнообразни товари, много често тежки и обемни като метали, руди, въглища, стоманени елементи, машини, които биха били много трудни или невъзможни например за въздушен превоз. Транспортът на стоки по вода често се използва и за насипни селскостопански продукти като пшеница, царевица, соя и други. Този начин за транспорт на стоки е много предпочитан и за различни суровини като петрол или нефт. Още едно основно предимство на транспорта на стоки по вода е, че то се счита за много по-екологично и нанасящо по-малко вреди на околната среда, в сравнение с въздушния или сухоземния транспорт. В България транспортът на стоки по вода се извършва основно по река Дунав или по водите на Черно море.
Транспортът на стоки по въздух
През последните години транспортът на стоки по въздух става все по-използвано. Очаква се с нарастването на световния брутен вътрешен продукт в следващите 20 години да има все по-голямо търсене на стоки с висока стойност, за които е по-рентабилно да се използва въздушен транспорт. Според прогнозите на Boeing транспортът на стоки по въздух ще се увеличава с около 4.5 % всяка следваща година. Транспортът на стоки по въздух е подходящо за обслужване на пазари и вериги за доставки, които изискват скорост. Един от най-добрите примери за предимството на транспортът на стоки по въздух е при Стив Джобс, който през 1997 година избира новаторска стратегия и започва да доставя с въздушен транспорт частите за новите лаптопи на Apple, за да е сигурен, че iMac ще са достъпни по магазините преди коледния сезон. Така транспортът на стоки по въздух му дава предимство пред неговите конкуренти, които по това време използват много по-евтиния, но и по-бавен воден транспорт. Автомобилната индустрия също използва транспорт на стоки по въздух, за да достави по-дребни елементи точно навреме. Индустрии, които произвеждат нетрайни продукти като цветя или някои фармацевтични продукти също използват транспорт на стоки по въздух.
Както вече споменахме, бързината е основното и най-ключово предимство на транспортът на стоки по въздух. Основният минус на транспорта на стоки по въздух е високата цена, както и че не е подходящо да се използва за обемни и тежки товари.
Транспорт на стоки по сухоземен път
Транспортът на стоки по железопътен път с товарен влак също е много често използван за определен тип стоки. Това е сравнително евтин вариант за транспорт на стоки, който също се счита за по-щадящ за околната среда. Друг плюс на този тип транспорт е, че изисква по-малко човешки ресурси, защото един влак може да тегли еквивалента на десетки камиони, заредени с товар.
Сред минусите на този вид транспорт е, че в повечето случаи и в двата края на маршрута е необходимо транспорт на стоките с бус, камион или друго превозно средство, за да се направи връзката с релсовия път. Средно дългите пътувания обикновено са по-евтини с влак, а по-кратките пътувания са по-евтини по шосе. Транспортът на стоки с товарни камиони или бусове е сред най-разпространените методи, използвани днес. Сред основните предимства на този вид транспорт е по-бързата доставка, в сравнение с водния или железопътния превоз, по-лесно придвижване на стоки до всяка точка, лесно проследяване на товара. Този тип транспорт все пак е скъп за по-дълги разстояния и е зависим от трафика, пътни блокади и непредвидени метеорологични условия.